Kto może zostać ministrantem?

Każdy. Nie ma szczególnych cech, które musi mieć ministrant. Nie ma właściwie specjalnych ograniczeń wiekowych. W naszym składzie ministrantami są chłopcy przed jak i zarówno po I Komunii Świętej.

Jak zostać ministrantem?

Najprostszym i najlepszym sposobem, jest przyjście do kościoła (do zakrystii – tego miejsca, skąd na mszę wychodzi kapłan z ministrantami) w dowolnym dniu (najlepiej przed lub po Mszy ) i zapytanie kogokolwiek tam obecnego o Ks. Adama.

Co dalej ze mną będzie?

Następnym krokiem będzie spotkanie i rozmowa z księdzem Adamem, opiekującym się ministrantami. Ksiądz powie ci dokładnie, kiedy kandydaci mają swoje spotkania (tak, jak ministranci), pokaże ci te miejsca, które będą dla ciebie ważne (szczególnie zakrystię dla ministrantów) i opowie to wszystko, co na początek powinieneś wiedzieć.

Masz to już za sobą? Gratuluję, zostałeś kandydatem i dołączyłeś do naszego grona.

OK, jestem już kandydatem. Jak długo nim będę?

Okres kandydatury jest czasem, który ma przygotować cię do właściwego wypełniania tych obowiązków, które jako ministrant będziesz miał. W tym czasie nauczysz się służenia i tych rzeczy, które każdy ministrant powinien umieć. Nie bój się jednak – to nie szkoła, tu nie będzie klasówek, pytań przy tablicy i jedynek w dzienniku. Zobaczysz też, że tego, czego musisz się nauczyć nie ma wcale aż tak dużo. Przez okres kandydatury (nie jesteś wtedy jeszcze ministrantem, choć należysz już do wspólnoty ministranckiej-jesteś tzw. kandydatem) zobaczysz też, czy rzeczywiście chcesz być ministrantem, czy podoba ci się to i czy będziesz umiał pogodzić obowiązki ministranta i swoje inne powinności.

Teoretycznie kandydatem powinieneś być przez rok – mniej więcej od września, do wyświęcenia na ministranta w maju. W rzeczywistości jednak różnie to bywa – nierzadko chłopcy, chcący zostać ministrantami przychodzą do nas w październiku lub nawet później. Ale jeśli czytasz to, a jest teraz na przykład grudzień, i chciałbyś zostać ministrantem, nie czekaj do września. Przyjdź już dziś, szkoda marnować czas na czekanie. Kiedy tylko przygotujesz się do bycia ministrantem, zostaniesz nim.

Co teraz mnie czeka?

Jeśli przeszedłeś czas kandydatury i zaczynasz słyszeć, że za niedługo zostaniesz przyjęty do grona ministrantów – to dobry znak. Jeśli ktoś jako kandydat (który ma mniej obowiązków, niż ministrant) już zaczyna leniuchować, małe szanse, że zostanie solidnym ministrantem. A tylko na takich nam zależy. Ale na pewno będziesz pilnym kandydatem.

Mija rok jestem pilnym kandydatem co teraz?

Teraz to zostaniesz uroczyście włączony do grona ministranckiego i od tej chwili jesteś już ministrantem…
Ale to nie koniec lecz początek twojej formacji na szczeblach drogi ministranta.
Ale o tym to już porozmawiamy na zbiórce na którą cię serdecznie zapraszam 🙂

DO ZOBACZENIA !!! 😀